Nechte se unést chutěmi, které vám Znojmo nabízí. Nejsou to jen víno, pivo a okurky, jež ho činí známým a dodávají mu na své jedinečnosti. Znojmo je především místem, kde na vás dýchne historie. Poznejte jeho romantická zákoutí, jeden z největších podzemních labyrintů ve střední Evropě nebo řadu dalších významných památek. Okouzlí vás i okolní příroda, cíl mnoha turistů, cyklistů a vodáků. Užijte si krásy národního parku Podyjí či úrodných vinic v okolí města. Nebo zavítejte na některou z kulturních akcí, které se zde během roku konají. Ve Znojmě si své zážitky vychutnáte všemi smysly!

 


vínoZnojmo je srdcem Znojemské vinařské podoblasti a může se pyšnit zavedením prvního apelačního systému v České republice VOC Znojmo – Vína Originální Certifikace, tedy označování vín podle místa jejich původu. Pro Znojemsko jde o vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Tradice pěstování vinné révy a výroby vína tu sahá až do 9. století. Všudypřítomné vinice a sklípky v okolí města jsou ideálním cílem k jejich ochutnání. K cestě za nimi můžete využít Vinobus, první linkový autobus u nás, který vás zaveze přímo k vinařům a mezi vinice. Tou nejznámější je Šobes, ležící na území národního parku Podyjí, nad malebnými meandry řeky Dyje.

 

 

 pivoZnojmo je známé především jako město vína, avšak i pivo k němu už od nepaměti patří. Vaří se tu už od konce 13. století, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové. V roce 1363 se zde objevuje sládek Hostan, jehož jméno se stalo symbolem znojemského piva. Po několikaleté pauze a pod značkou Znojemské pivo se v roce 2015 výroba piva do Znojma vrátila, a to přímo do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu. V jeho prostorách najdete i nově zbudovanou Expozici pivovarnictví s původní varnou z roku 1930.

 

 

 

 okurkaOkurky jsou ve Znojmě doma už více než 440 let a městu během této doby zajistily světový věhlas.  Díky šikovnosti louckých farníků z obcí pod Znojmem vznikla křížením s odrůdami z orientu slavná znojemská okurka, která se začlenila k pokladům nejen české národní kuchyně. Ač se v současné době okurky na Znojemsku nepěstují v takové míře jako v letech minulých, tradice jejich produkce nevymizela. Místní drobní pěstitelé ji nadále udržují, okurky zpracovávají a tuto šťavnatou pochoutku, stejně tak jako místní restaurace, jejich milovníkům nabízejí. Okurky ve Znojmě vynikají především v jedné z pravidelně zde konaných akcí – v srpnových Slavnostech okurek.

 

 

 
historieZnojmo, druhé největší město Jižní Moravy, je jedinečné historické místo s impozantní polohou nad řekou Dyjí. První písemná zmínka o Znojmě pochází z 11. století, v roce 1226 bylo Přemyslem Otakarem I. povýšeno na královské město. Historii lze ve městě vycítit na každém kroku, měšťanské domy a paláce v celé městské památkové rezervaci, která zde byla vyhlášena v roce 1971, vytvářejí ukázkovou učebnici všech stavebních slohů. Ve Znojmě najdete i dvě národní kulturní památky – rotundu sv. Kateřiny a Loucký klášter.

 

 

 

 přírodaMěsto Znojmo společně s národním parkem Podyjí tvoří jedinečné propojení městského urbanismu s divokou a nedotčenou přírodou. Podyjí je druhově nejbohatší velkoplošné chráněné území v České republice. Park je přístupný po značených turistických trasách a cyklostezkách a nabídne vám úchvatné scenérie a pohledy na krásy Znojemska. Samotná řeka Dyje se stává stále vyhledávanějším místem mezi vodáky, neboť díky vybudovaným skluzavkám na jejím toku je splavná až k Novomlýnským nádržím. Svou náročností je vhodná také pro začátečníky a rodiny s dětmi.

 

 

 

 hrozenZažijte neopakovatelnou atmosféru kulturních a společenských akcí, které se během roku ve Znojmě konají. Nejznámější a nejvíce navštěvovanou z nich je bezesporu zářijové Znojemské historické vinobraní, velkolepý svátek vína, svého druhu největší akce v České republice. Velké oblibě se těší Májové slavnosti, letní Hudební festival, červnové Pivní slavnosti či srpnové Slavnosti okurek. Neméně navštěvované jsou vinařské akce spojené s degustací vín, jako jsou různé košty nebo otevřené sklepy ve vinařských obcích v okolí Znojma. Bohatý program během roku nabízí i znojemské Městské divadlo, v době divadelních prázdnin pak srpnový festival Znojmo žije divadlem.  

 

 

 

 

Nadcházející události

Znojemská Beseda
Masarykovo náměstí 449/22
66902 Znojmo 2

IČO:00092720   DIČ:CZ00092720