Festival Znojmo žije divadlem už 10 let hostí nejrůznější divadelní soubory nejen z České republiky. Jedinečný není jen konceptem propojení večerních a pouličních představení, pestrou dramaturgií, ale také samotnou hlavní scénou, kterou je cirkusové šapitó na Horním náměstí ve Znojmě. 

 

Jubilejní 10 ročník se bude konat 17. až 21 srpna 2022 a program už brzy prozradíme. 

IMG 8966

 


 

Jak vypadala dramaturgie minulých ročníků?

 

2021

Divadelní festival, který už 9. rokem ve Znojmě pravidelně hostí nejrůznější divadelní soubory a herecké osobnosti z České republiky, na konci srpna přivítal na 1400 diváků. Festival nabídl pěti denní program, na kterém se představilo Divadlo na Jezerce, Divadlo Na zábradlí, Kočovný kabaret Divadla Bolka polívky, Loosers Cirque Company a další. Nejen večerní inscenace, akrobatickou show, koncert, ale i pouliční představení a inscenace pro děti si diváci mohli užít od 17. do 22. srpna. A to jak na scéně cirkusového šapitó na Horním náměstí, ale také v ulicích historického centra nebo na nádvoří znojemského hradu.

 

zzd1

 

 

2020

Ikony českého divadla se představí na festivalu Znojmo žije divadlem. V plném rozsahu programu, jak jsme zvyklí, odstartuje už 19. srpna. Zásadním způsobem se protipandemická situace dotkla organizačních věcí, a to místa konání večerních představení. Poprvé se totiž přesunou do jízdárny Louckého kláštera. Ta nabízí prostor, ve kterém budou divadelníci moci plně roztáhnout křídla imaginace, rozvinout své akrobatické dovednosti a který nabídne také větší divácké pohodlí. Dejvické divadlo, které bude vrcholem letošního ročníku, odehraje surovou komedii, oplývající velmi drsným jazykem „Ucpanej systém“. Velmi zvučným a uznávaným souborem je ostravský soubor Divadlo Petra Bezruče, který přijede s titulem přilehajícím současné situaci „Zdravý ne/mocný“. Další večery se představí soubory, které nejsou festivalovému publiku neznámé. Hned ve středu budou diváky bavit klauni z Divadla Bolka Polívky. Již poněkolikáté také přijede dvojice Bratři v Tricku. Letos v doprovodu dívčího tria Holektiv a společně se vydají na „Lov.“ Potřetí se pak budou moci diváci těšit na excelentní klaunskou skupinu Squadra Sua, která si ke spolupráci přizvala brněnskou dvojici Michala Chovance a Ondřeje Klíče, kteří budou účinkovat v Rekabaretním revue na začátku festivalu. Program nezapomíná ani na nejmenší publikum. Představení, která zaujmou celou rodinu se budou odehrávat na nádvoří znojemského hradu. V případě deště ve štukovém sále Znojemské Besedy. 

 

zzd5

 

 

2019

Od 21. do 25. srpna si budete moci vychutnat několik divadleních představení různých žánrů v rámci festivalu Znojmo žije divadlem. Centrem dění bude tradičně cirkusové šapitó, které vyroste na Horním náměstí a stane se tak na čas prkny, které znamenají svět. Milovníci divadla se mohou těšit na představení Divadla Bolka Polívky, HaDivadla, Studia Dva, Divadla Spektákl, Komediografu a dalších. Během pěti dnů budete moci zhlédnout komickou pouliční pantomimu, interaktivní pohádku plnou námořnickcýh písniček a soutěží, ale i obyčejný příběh manželů, kteří se pokoušejí pikantně oživit svůj uvadající vztah. Každým rokem je zájem o festival vyšší, a to nám dává impuls, obohatit program představením, které návštěvníci jinde nezhlédnou. Letos je jim pohádka v podání japonského loutkaře Nori Sawa, který představí příběh o Karkulce, jak ho neznáte. Kromě šapita a přilehlých ulic se jedno z představení odehraje v prostoru pod pivovarem v Gránickém údolí, na staré přístupové cestě k hradu. Interpretem bude Filip Teller, který sehraje monodrama o bývalém boxerovi.

 

zzd3

 

 

2018

Během letních prázdnin si přijdou milovníci divadla na své. Ve Znojmě se pro ně chystá divadelní festival Znojmo žije divadlem! Od 22. do 26. srpna, bude Hornímu náměstí dominovat šapito, symbol festivalu, a nejen v něm se vystřídá jedno divadelní představení vedle druhého. Festival zahájí brněnská Agentura StageartCZ s hrou K-pax, Svět podle Prota. Šapito rozesmějí Čecháčci a čoboláci a nezaměnitelný Pavel Liška se blýskne spolu s Markem Danielem v Comedii Dell Arte v Hradebním příkopu u Střelniční věže. Vrcholem celého festivalu bude v Městském divadle Cirk La Putyka – Slapstick sonáta – nový cirkus par excellence. Na závěr festivalu ožije šapito těžkou ártovkou Enola z rukou Cirkus Mlejn a Elišky Brtnické. Hlavní představení doplní jako každý rok i pouliční umělci. Bratři v tricku nejsou již Znojmu neznámí. Vystoupili zde několikrát na různých festivalech. Tentokrát přivezou do Znojma představení, které čerpá z jejich letitých zkušeností s pouličním divadlem – Běžkařská Odysea. Ze Slovinska zavítají do Znojma Gloubus Hystericus. Dva zkušení dobrodruzi a jeden naprostý idiot se vydají na ostrov hledat ztracený poklad Tadam v představení Road to Tadam. Pod heslem „ve zdravém těle, zdravý duch“ se dva sokolští cvičenci z Divadla Bolka Polívky budou snažit secvičit co nejlepší sestavu, že to není jen tak předvedou v hře Břéťa a Čeněk za čárou.

 

zzd8

 

 

2017

Nejen to nejlepší ze současné české divadelní scény, ale i představení mezinárodních souborů budete moci zhlédnout během letošního ročníku festivalu Znojmo žije divadlem, který proběhne od středy 16. 8. do neděle 20. 8. 2017 v centru Znojma. Pátý ročník festivalu, jehož pomyslným symbolem se stalo obří šapitó, které vyroste na znojemském Horním náměstí, opět nabídne pestrou paletu rozličných divadelních žánrů: nový cirkus, nonverbální maskovanou grotesku, klasickou činohru, staromilské one man show či pohybové „site specific“ a pouliční divadlo.  Program zahájí brněnské divadlo Buranteatr. Cenami ověnčený soubor, který si v Brně i mimo něj získal širokou diváckou základnu díky svým neotřelým inscenacím a skvělým hereckým výkonům. V dalších dnech se pak představí Divadlo Maléhry, z dalekého Essenu přijede Michael Aufenfehn se svou fiktivní postavou Boris Bronski a představením Comédie des Masques. Příznivci Divadelního spolku Rotunda uvidí na Slepičím trhu hru Dámský gambit. V sobotu 19. 8. se festivalové dění přesune do budovy Znojemského divadla za jedním z nejvýraznějších souborů současné české divadelní scény, za Divadlem Na zábradlí, které přijede se zbrusu novým kusem Mackhbeth – Too much blood. V neděli 20. 8. festival v šapitó doslova pohřbí, Znojmu již také známí, Bratři v tricku se svým novocirkusovým představením Funus.

 zzd11

 

 

2016

Počtvrté ožije centrum města divadelními představeními různých žánrů. Festival Znojmo žije divadlem! odstartuje ve středu 17. srpna. Až do neděle 21. srpna se můžete každý den těšit na jedno nebo i více představení. Kromě obřího šapita, nepřehlédnutelného symbolu festivalu, které vyroste na Horním náměstí, a ve kterém se bude většina představení konat, ožijí divadlem také znojemské ulice a uličky nebo třeba zahrada Minoritského kláštera. Hlavní program nabídne celkem šest představení. Těšit se můžete na vystoupení herců z HaDivadla či z Národního divadla Brno, na výkony souborů Squadra Sua, VerTeDance nebo VOSTO5, v zahradě Minoritského kláštera své herecké umění předvedou Vanda Hybnerová a Lucia Kašiarová. Chybět nebudou dvě dětská představení. I letos festival nabídne rozmanitou paletu divadelních forem a kvalitní divadelní produkce. Budu opravdu potěšen, pokud si z nich diváci odnesou také mimořádné zážitky. V páteční večer je pro vás jako letošní novinka připraven navíc koncert Nina Rosa.

 

zzd12

Nadcházející události

Znojemská Beseda
Masarykovo náměstí 449/22
66902 Znojmo 2

IČO:00092720   DIČ:CZ00092720